Mis on ühe palkmaja hind?

Kui Sul on plaanis ehitada oma enda palkmaja siis oled kindlasti väga elevil kuid samal ajal ka üsna hirmul. Miks hirmul? Sest Sul ei ole õrna aimugi kui palju kogu see projekt maksma võib minna.

Mis on ühe palkmaja hind?

Täna üritan anda Sulle väiksese ülevaate sellest, kui palju ühe korraliku palkmaja püstipanek maksma võib minna ja millest tulevad hinnaerinevused. Alates vundamentist ja põrandatöödest, lõpetades akende ja kautsepanekuga – peaksid saama üsna hea pildi sellest, kui suur Sinu investeering saab olema.
Kui kogu see tundub Sulle natukenegi huvitav, siis palun loe edasi.

Asukoha ettevalmistus

Kui Sa oled oma krundi välja valinud ja kindla otsuse vastu võtnud, et just sinna soovid oma palkmaja püsti panna, tuleb hakata vundamenti ettevalmistama.

Üldiselt tehakse seda kolmes erinevas faasis – kivide ja taimede eemaldamine, pealmise pinnase eemaldamine ja seejärel kogu krundi tasandamine.

Parim nõuanne, mis siin staadiumis üldiselt antakse on see, et valmistada ette suurem pind kui plaanid reaalselt kasutada. See aitab vältida topelt-tööd hiljem.

Olenevalt krundi suurusest on see kindel hulk tööd, mille eest tuleb tasuda. Lisaks oleneb, kas Sul on ruumi kogu see pinnas ja muu mujale liigutada või tuleb kellegile maksta, et see Sinu krundilt ära viia.

Üldiselt on sellise töö hind ca 30 € iga ruutmeetri kohta.

Vundament

Vundamendi ehitamine

Kui krunt on ettevalmistatud, saab edasiliikuda vundamendi ehitusega. Selle jaoks on erinevaid tehnikaid, olenevalt palkmaja tüübist kuid üldiselt kasutatakse kõige tavalisemat betooni. Siinkohal tasub konsulteerida eksperdiga.

Keskmise suurusega eramu puhul on vundamendi hind 1,500 € ja 2,500 € vahel – põhiline hinnavahe tuleb krundi suurusest ja pinnase materjalist.

Elekter, äravool jms

Sellel teemal on veidi keerulisem rääkida, kuna see oleneb vägagi Sinu asukohast ja seal olevatest võimalustest. Suur vahe on kas elektrit ja vett on vaja Nõmmel või keset mõnda raba.

Üldiselt nullist asja loomine maksab 2,000-3,000 € ringis kuid kui see on varasemalt paigas siis ühendustasud on paarsada Eurot.

Puit ja katus

Sellest saab olema Sinu projekti kõige kallim osa. Õnneks Eestis puiduprobeelmi pole ja seetõttu on ka hinnad üsna konkurentsivõimelised. Puiduvalik on suur ja hinnad on neil samuti väga erinevad, seega detailidesse laskuda on keeruline. Meie projekti puhul läks palkidele 6,000 € ning seejärel tuli ka investeerida lisa, et palgid teha “ilmastikukindlaks”.

Soojustus

Soojustuse puhul on sarnane lugu nagu puiduga – valikud on metsikult (haa-haa). Üldiselt on kõige tahtsam soojustada põrandaid ja katuseid, sealt kaob ca 70-75% kogu soojusest.

Eestis levinuim soojustusviis on kipssein ja selle vahel kasutada villa.

Nõuanne: Üldiselt on odavam ja kiirem katust soojustada seestpoolt, mitte väljast.

Meil kulus soojustamisele ca 2,000 €.

Tööjõud

Eeldades, et Sa palkad korraliku tõöjõu kes seda kõike aitab Sul elluviia, tuleb ka neid korralikult tasustada. Võid ennustada, et tööjõu kulud on umbes 35% kogu projekti maksumusest ja lisaks 10% näiteks projektihaldurile.

Liiga Palju Tööd

Meie pere on kogu selle protsessi nullist läbi teinud ja aega võttis see kohutavalt. Esialgsest eelarvest läksime me üle umbes 1,7x ja ausalt öeldes, soovin et poleks seda teinud. Võrreldes käsitööpalkmaja tellimisega me erilist raha ei säästnud, küll aga saime hunnikus peavalusid.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *